Příběhy pacientů

Michal Nový

34 let

Pracuji v nadnárodní společnosti. V mé práci hodně záleží jaký uděláte první dojem. Proto jsem se rozhodl vylepšit svůj úsměv. Nechtěl jsem měnit svůj životní styl - práce, cestování, sport a dobré jídlo. Na internetu jsem si našel, že existuje novinka - foliová rovnátka. Vyhledal jsem si odborníka s největšími zkušenostmi – MUDr. Oulickou. Za 6 měsíců byl úsměv dle mých představ - všem mohu doporučit.

Bude rovnátko vidět?

Existují druhy zámků, které jsou v ústech méně nápadné (například zámky safírové či keramické). Další možností jsou rovnátka nasazená z vnitřní strany zubů - INCOGNITO, nebo je možné využít léčbu foliemi INVISALIGN.

Můžu s rovnátkem sportovat (pracovat)?

Některé typy rovnátek jsou pro pacienta příjemnější. Například léčba foliemi INVISALIGN do životního stylu nezasáhne téměř vůbec, naopak sportovci i ti profesionální, si folie chválí jako chrániče zubů. Díky dlouhým intervalům mezi kontrolami je léčba foliemi vhodná i pro pacienty, kteří hodně cestují nebo dlouhodobě pracují v zahraničí. U INVISALIGN rovnátek nehrozí akutní návštěvy s porouchaným rovnátkem.

Jak často musím chodit na kontroly?

Pravidelné kontroly jsou nezbytné pro správný výsledek léčby.

  • Pevné rovnátko: 1x za 4–6 týdnů
  • Snímací rovnátko: 1x za 8–12 týdnů
  • Foliové rovnátko (INVISALIGN): 1x za 12 týdnů

Nebudou se mi kazit zuby pod rovnátky?

Tento mýtus je nutné jednoznačně vyvrátit. Jednotlivé součásti pevného rovnátka se připevňují na zuby speciálními materiály, které uvolňují fluoridy. Takže pod rovnátkem se zuby nekazí! Mohou se však kazit kolem součástí pevného rovnátka, pokud pacient nedodržuje zásady ústní hygieny.

U INVISALIGN rovnátka je čištění zubů jednoduché. Folie se na jídlo vyjme a zuby se vyčistí běžným způsobem.

Dozvědět se více o neviditelných rovnátkách

Veronika Bauerová

17 let

Moji rodiče měli vždycky problémy se zuby a proto se u nás dbalo na preventivní prohlídky. Celý život jsem chodila k jedné paní zubařce jako naši a byla jsem v klidu. Vždycky na mě koukla a řekla že je to dobrý… Až v loni předala praxi jinému zubaři. Když mě viděl, vyděsil se a řekl: Tohle se musí srovnat, nebo o ty zuby do 10ti let přijdeš - vůbec ti to nekouše…" Začala ptát po rovnátkách… Zaujal mě přístup paní doktorky Oulické, která mi vše vysvětlila a bylo to... :o)

Kolik mě to bude stát

Úvodní ortodontické vyšetření, stanovení diagnózy a předběžná konzultace stojí 1 500 Kč. Další cena rovnátka se odvíjí dle typu vady, náročnosti, délky léčby a v neposlední řadě na kvalitě a množství použitého ortodontického materiálu. 

  • Cena léčby kovovými pevnými rovnátky je od 15 000 Kč do 25 000 Kč.
  • Cena léčby fóliemi INVISALIGN je v rozmezí od 25 000 Kč do 85 000 Kč.
  • Cena léčby neviditelnými rovnátky INCOGNITO™ je od 65 000 Kč do 130 000 Kč.

Bude mě to bolet?

Pocity pacientů jsou velice individuální. Obecně lze říci, že přibližně týden po nasazení pevného rovnátka je obvyklá přecitlivělost, především při kousání tvrdšího jídla. Největší obtíže uvádějí pacienti večer po nasazení pevného rovnátka nebo další den ráno. Již od třetího dne potíže ustupují a koncem prvního týdne se vše vrací k normálu.

Jak dlouho to budu nosit

  • Léčba pevným rovnátkem trvá průměrně 2 roky.
  • Léčba fóliemi INVISALIGN trvá průměrně 1 rok (až o ½ kratší než pevným rovnátkem)
  • Léčba neviditelnými rovnátky INCOGNITO™ trvá průměrně 1½ roku

DOZVĚDĚT SE VÍCE O FIXNÍM APARÁTU

Ivana Beránková

54 let

Křivé zuby jsem měla celý život a nikdy mě nenapadlo, že by se s tím v mém věku dalo ještě něco dělat. K paní doktorce mě doporučila moje zubařka na preventivní prohlídce. Až v Třemošné jsem se dozvěděla, že na rovnání není nikdy pozdě a že existují i tak zvaná “neviditelná rovnátka”. Celá léčba proběhla, aniž by to moje okolí zaznamenalo. A já se konečně nestydím na fotkách smát. Děkuji paní doktorko.

Nejsem na rovnátka starý(á)?

Horní věková hranice není v současnosti přesně dána. Léčbu rovnátky mohou s úspěchem absolvovat pacienti jakéhokoli věku. Omezením není věk, ale zdraví zubů a dásní.

Nebudu s rovnátkem šišlat?

Potíže s výslovností se mohou vyskytnout u rovnátek INCOGNITO™ na začátku léčby. Podle našich zkušeností se však mluva rychle přizpůsobí a potíže zmizí.

Nebudou se mi zuby po léčbě zase křivit zpátky?

Nebudou, pokud pacient dodrží pravidla stanovené lékařem. Dosažený výsledek léčby se musí udržovat nočním rovnátkem (udržovací folií) nebo tzv. retainerem. Retainer je tenký drátek nalepený na vnitřní straně předních zubů, pomáhá udržet zuby vyrovnané.

Jak se zuby s rovnátky čistí?

Nejlépe vysvětlí správné čištění instruktážní video.

DOZVĚDĚT SE VÍCE O ROVNÁTKÁCH INCOGNITO

Stále nevíte, jaká rovnátka si vybrat?

Chci zjistit, jaké jsou možnosti